Nechutenství Prevence Operace a péče
Nechutenství (anorexie, inapetence)
Nechutenství u morčat je mnohem vážnější problém než u jiných druhů zvířat a nezřídka kdy končívá úhynem.
Morčata patří mezi býložravé savce, kteří přijímají potravu téměř celodenně, díky tomu je v průběhu celého trávícího traktu neustále přítomna zažitina. U anorektických morčat dochází k postupnému vyprazdňování zažívadel a tím k navození nepřirozeného stavu prázdného žaludku a střev. To přispívá k pomnožení patogenní střevní mikroflóry, ke snížení pohyblivosti střev a tím k hromadění plynů a zbytků zažitiny. Navíc chybí zdroj energie z potravy a organismus na toto reaguje uvolňováním tukových zásob z podkožních depozit s následným shromažďováním v játrech, kde dochází k přeměně na energii. Přemíra tuku v játrech ovšem způsobí jejich ztučnění (steatózu) a tím se omezuje jejich funkce. Nastává stav velmi podobný toxémii březích samic. Morčeti je díky těmto procesům neustále hůře a hůře, potravu odmítá stále urputněji, tím chybí mnohem více energie a reakcí je další přesun tuků a vzniká bludný kruh, ze kterého není úniku a morče umírá na ketózu a jaterní selhání. Přísun tuku do jater se může objevit již po 16 - 24 hodinovém lačnění. Tato doba je myslím dostatečným argumentem pro nepodceňování anorexie u morčat. Právě tento mechanismus může být jednou z mnoha příčin rychlého úhynu domácích morčat, u nichž nemusí být pozorovány žádné předchozí příznaky nemoci. Samotné nechutenství může být vyvoláno třeba jen STRESEM:
* nekvalitní a jednostranná strava
* změna ve složení potravy
* mlsné morče
* nedostatek napájecí vody
* nevyhovující podmínky chovu
* přehřátí
* stav po operačním výkonu
* cestování a výstavy
* dominantní spolubydlící morče a časté změny ve složení skupin pohromadě bydlících morčat atd.
Ovšem nejčastější a nejdůležitější příčinou anorexie bývá onemocnění, metabolické poruchy, selhání orgánů, nedostatek vitaminu C, obezita, podávání antibiotik, ztráta čichu atd. U nechutenství musíme vždy vyloučit
1) Onemocnění dutiny ústní - anomálie zubů a čelistí, kořenové abscesy, poranění sliznice dutiny ústní, dásní, jazyka, měkkého patra, cizí tělesa, abscesy atd.
2) Postižení hlavových nervů odpovídajících za uchopování, kousání a polykání potravy.
U morčat, které trápí právě výše uvedené potíže, pozorujeme zachovanou chuť k jídlu, ale právě jeho pozření je nemožné nebo velmi opatrné a pomalé. Můžeme pozorovat i zvýšený výtok slin a vlhké okolí tlamy.
Jestliže morče přestane přijímat potravu, je nutné zjistit, co NEJDŘÍVE příčinu nechutenství a urychleně ji vyřešit. V případě, že morče nezačne samo jíst anebo příčinu nenalezneme je nezbytné (kromě návštěvy veterinárního zařízení) zahájit umělou výživu.
* Jako první bychom měli zkusit nabídnout oblíbenou potravu a pamlsky. Některá morčata si je ráda berou přímo z ruky. Velmi důležité je kvalitní seno.
* Také přítomnost dalšího morčete může povzbudit chuť k jídlu. Pozor, ale na dominantní jedince.
* Stimulační efekt na apetit má kromě jiných i B-komplex (0,5-1ml/morče, 1 tableta/morče 2 - 3xd). Dovolím si uvést takovou malou poznámku o podpoře chuti, která mne zaujala při brouzdání internetem na stránkách anglické veterinářky Ruelokke. Ta doporučuje dát morčátku 0,5ml whisky, brandy, ginu nebo bylinného likéru (u nás třeba Becherovky). Zmiňuje se o vysoce efektivním účinku, já osobně jsem tuto radu zatím v praxi nevyzkoušela :).
* Velmi vhodná je také aplikace probiotik kvůli podpoře příznivé střevní mikroflóry. V tomto případě je vhodnější přímý zdroj - např. Probican pasta (0,5 dílku 2 - 3xd, Hylak (1ml rozpustit v tekutině 2 - 3xd), Lacidofil (tobolku vysypat a rozmíchat v tekutině (voda oslazená glukopurem, ovocná šťáva, čaj, atd.), 1 tobolka denně nebo 1/2 2xd). Lze použít i jogurt s ŽIVOU kulturou, ale ten je méně vhodný, protože jako mléčný výrobek může u některých jedinců vyvolávat průjem.
* Vhodným zdrojem energie je glukóza, ať již podávaná orálně (glukopur, Calopet pasta, aj.), tak i injekčně (5% - 20ml 2xd) pod kůži. Může pomoci zastavit nebo alespoň zmírnit uvolňování tuků a tím rozvoj ketózy.
* Pro zachování střevní motility je nutná přítomnost zažitiny a především vlákniny. Nebaštící morče, proto musíme ručně zasytit, abychom předešli výše popsaným potížím. Ke krmení je vhodnější tužší konzistence krmení, neboť je menší riziko vniknutí do dýchacích cest než u tekutin. Právě vdechnutí podávaného krmiva i léčiv může způsobit zánět plic, který často končívá úhynem. Jako pomůcku při krmení můžeme použít čajovou lžičku, mazničku nebo injekční stříkačku a jemným tlakem vyprázdíme obsah za řezáky. Vlastním krmením může být dětská přesnídávka, rozmixovaná zelenina (mrkev, paprika, okurka, řepa, atd.) a ovoce (jablko, hruška, banán, kiwi, atd.), ale i rozmělněné granule pro morčata, vše může být ochuceno glukopurem, ovocnou či zeleninovou šťávou, čajem. Důležitou složkou je vitamin C, který morčatům jež nepřijímají krmivo chybí, proto je nutné jej do krmných směsí přidat(50 - 100mg/morče 1 - 2xd). Stravu lze obohatit o další vitaminy nebo aminokyseliny (Pikovit, Kombisol, Promotor, Duphalyte a mnoho dalších). Frekvence krmení se doporučuje v intervalu 6 - 8 hodin. Množství závisí na různých faktorech, průměrně se udává 6g/100g váhy zvířete. Směs by měla být vždy vlažná.
* Kromě stravy je důležitý i příjem tekutin. Jestliže morče nepije, musíme mu tekutiny dodat opět buď orálně (voda, čaj, ovocné a zeleninové šťávy, roztoky určené přímo k rehydrataci - Rehyvet, Waltham RC Rehydratation Support, atd.) nebo injekčně (fyziologický roztok, Hartmannův roztok, Ringer roztok, atd.).
* Z dalších léků, které mohou pomoci, bych uvedla přípravky na lepší motilitu střeva (metoclopramid - Degan, Cerucal), nebo stimulans chuti - vitamin B 12 , diazepam (používá se u koček). Jako určitou ochranu před ketózou a pro zvýšení zájmu o krmivo se používá i kortizon. V některých případech může být příčinou nechutenství bolest, potom lze u morčete použít analgetika (např. Rimadyl, Movalis, Metacam, Torbugesic, atd.).
Jestliže začne morče alespoň trochu jíst, máme napůl vyhráno. Stále je ovšem nutné jej sledovat a vyvarovat jej stresovým situacím. V případě, že morčátko i po 24 hodinovém snažení odmítá přijímat potravu, šance na přežití jsou minimální.
Protože anorexie je tak obtížně léčitelná, je velmi důležité začít s řešením, co nejdříve, a sice ve fázi, kdy morče ještě potravu částečně přijímá. U morčete, které příjem zcela zastavilo je prognóza vždy velmi opatrná.
Prevence v chovu nejen morčat
V chovu jakéhokoliv zvířátka je nejdůležitější prevence (předcházení nemocem). Díky ní můžeme udržet našeho kamaráda zdravého a ve skvělé kondici. Každý z nás může svého čtyřnohého mazlíčka sledovat a tím zjistit blížící se problém. Drobní savci dokáží delší dobu skrývat své potíže a při objevení se prvních příznaků, může být někdy i pozdě. Přesto každodenním sledováním můžeme lecčemu předejít.
Nejlepší prevencí je bezpochyby správná péče o zvířátko. Morčata chováme v klecích, plastboxech, skleněných akváriích nebo v doma vyrobených příbytcích. Ty musí být umístěné tak, aby nebylo zvířátko vystaveno průvanu (otevřené okno, dveře, průchozí místnost, aj.), bylo relativně na klidném místě a samozřejmě ne v blízkosti topení, protože většina špatně snáší horko. Ideální teploty se pohybují v průměru okolo 18 - 22°C. Právě nevhodně zvolené místo chovu může být příčinou vyšší nemocnosti. Mimo umístění obydlí, hraje významnou roli také podestýlka. Zvířátka se na vlhké podlaze snadno prochladí a následně onemocní. Navíc se z moči uvolňuje amoniak, který se ve špatně větraných obydlích hromadí a následně dráždí dýchací cesty, oči a sliznice. Vlastní podestýlka nemá být prašná (piliny, prašné seno, sláma), jak jistě všichni víme, záněty spojivek, výtoky z očí, časté kýchání jsou výsledným efektem nevhodné podestýlky. V současné době se s bezprašným podestláním běžně setkáváme v obchodech s chovatelskými potřebami. Při čištění nesmíme zapomenout ani na důkladné omytí podlahy a minimálně 1x měsíčně provést dezinfekci (slabě růžový roztok hypermanganu, jodové nebo chlorové přípravky s horkou vodou, na odstranění močoviny lze použít kuchyňský ocet nebo kyselinu citrónovou). Nezbytné je udržovat v čistotě krmítka a napáječky (zbavovat nárůstu řas).
Ke správné péči patří též správná a kvalitní výživa , protože jednostranná nebo nekvalitní strava vede k rozvoji nejen trávicích potíží. Co vše morčata baští a co je vhodné jim dávat je uvedeno v rozličných knihách. Důležité je krmit zvířátko tak, aby nemělo nadváhu, protože nadbytek živin se projeví zvýšeným ukládáním tuku nejdříve do podkoží a později do vnitřních orgánů (jater, srdce, ledvin, atd.), což vede k narušení funkce těchto orgánů. Jakýkoliv stres (březost, odstav, výstava, transport, lehké onemocnění atd.) vyžaduje vyšší práci těchto orgánů, ale ty již fungují naplno a svou činnost díky uloženému tuku nemohou zvýšit, ba naopak a selhávají. K rychlému úhynu dochází často bez jakýchkoliv předchozích příznaků. Dopřejme tedy našim kamarádům dostatek pohybu a omezme vysoce výživné součásti potravy (obilniny, vločky, rozinky, oříšky, piškoty atd.) na minimum. Kromě obezity je problém též znečištěné, nahnilé nebo zaplísněné krmení. Je lepší krmivo dávat po menších dávkách a to, co nebylo snědeno z klece vyndat. Seno a píci se doporučuje dávat do jesliček, aby se na podlaze neznečistilo výkaly a močí. Dále ovoce a zeleninu je potřeba vždy omýt a vyvarovat se nahnilým kusům. Všechna zvířátka by měla mít neustále přístup k pitné vodě. Někteří chovatelé dávají k pití mléko. Je důležité si uvědomit, že mléko je spíše krmení než nápoj a podávat se může jednou za čas zředěné vodou. Spíše se, ale jeho podávání nedoporučuje, protože většina dospělých zvířat nedokáže mléčné živiny rozložit a mívá průjem.
Specifitou morčat je neschopnost tvorby vitaminu C , protože jim chybí enzym důležitý při jeho vytváření. Začínající chovatelé morčat se často potýkají s problémy v souvislosti právě s nedosatkem vitaminu C, které vznikají díky podávání nevhodné (málo vitaminu C: jablko, mrkev, salát; naopak vysoký obsah: paprika, zelí, kapusta, citrusy) či jednostranné stravy. Pokud morče dostává pouze směs pro králíky, má nedostatek výživných látek i vitaminu C. Nedostatek je ovlivněn i skladováním krmiv. Krmení by mělo být uloženo v suchu. I přes správné skladování vydrží vitamin C ve směsích jen 3 měsíce. Nároky na tento vitamin se zvyšují u březích, kojících samic, mladých a rostoucích, nemocných až na 30 - 50mg/den. Běžná dávka je okolo 15 - 25mg/den. Po 2 - 4 týdenním vyřazení vitaminu C z potravy můžeme pozorovat první projevy hypovitaminózy. Při jen snížené dávce v potravě se nedostatek projeví po delší době. Je známo, že stres, hladovění nebo náhlá změna v okolí mají špatný vliv na správné zpracování vitaminu C. Při jeho nedostatku začnou zvířata hubnout, rychle ztrácí svou kondici a špatně se pohybují. Mohou polehávat na boku, aby si zadní část těla a zadní končetiny odpočinuly. Srst se stává matnou, oči ztrácí svůj lesk. Následkem otoku kloubů může být zadní část těla natolik postižena, že ztuhne a zvíře se pak začne pohybovat hopsavým krokem. Rozmnožování je narušené, objevují se problémy se zabřezáváním a donošením mláďat. Narozená mláďata jsou slabá, častěji hynou, mají potíže se srstí a kůží, špatně rostou. Typickými projevy jsou záněty a krváceniny na dásních a sliznicích, zabarvení, viklání a vypadávání zubů. Dále může docházet i k náhlým úhynům samic v pokročilém stadiu březosti, zánětům střev, průjmům a problémům s dýcháním. Nakonec morče umírá. Dodání vitaminu C je možné nabídkou ovoce a zeleniny, zeleného krmení anebo pomocí sypkých směsí, které se přidávají do krmiva, příp. do vody. Podávání do vody je ovšem problematické, protože nikdy nevíme, kolik zvířátko opravdu přijalo. Navíc se vitamin C postupně znehodnocuje a za několik hodin přestává být v účinné formě.
I přes správnou péči může zvířátko onemocnět, abychom to včas rozpoznali je vhodné každý den svého mazlíčka prohlédnout a zjistit, jak se chová (apatie, nezájem o jídlo, okolí atd.), tvar a charakter trusu, přítomnost krve v trusu, na podestýlce, aj.
Každodenně můžeme sledovat srst a kůži morčete. Jesliže se často drbe a okusuje, mohlo by být postiženo parazity. Stroupky posetá kůže a vypadané chloupky mohou poukazovat na zákožku svrabovou. Pohybující se "drobečky", potom na všenky nebo dravčíky. Drbající se zvířátko je vhodné postříkat antiparazitárním sprayem (např. Frontline, Biokill, a mnoho dalších). Dále v případě výskytu bezrstých míst nejprve na hlavě, ouškách a později po celém těle, můžeme uvažovat o plísňovém onemocnění kůže, které je za určitých podmínek přenosné na imunitně oslabeného člověka v podobě zarůžovělých skvrnek na kůži.
Kontrolu si zaslouží také zoubky . U hlodavců a králíků neustále dorůstají a musí se obrušovat. Jestliže jsou správně utvářené stačí předkládat tvrdý chléb, větvičky nejedovatých (dub, buk, bříza, jíva, líska, atd.) a ovocných stromů nebo tyčinky vyrobené speciálně pro tento účel. Pozorujeme-li hubnutí, slinění, zvířátko má chuť k jídlu, ale nepřijímá ho, může se jednat právě o přerostlé zuby. Horní řezáky za normálních okolností těsně naléhají nebo mírně přesahují před spodní řezáky, které bývají delší. Jestliže tomu tak není, zoubky se nedostatečně obrušují a přerůstají. Problém může být také se zadními stoličkami, které ovšem pouhým okem nevidíme a posoudit jejch stav může veterinární lékař, který je případně zabrousí.
Nesmíme zapomenout ani na oči . Často se objevují výtoky z očí, potom nalezneme hlen v koutku oka nebo jím mohou být zalepená víčka, postižené oko bývá citlivější i na světlo, takže jej zvířátko přivírá. V takovémto případě oko jemným tlakem na víčka rozevřeme a prohlédneme, zda na spojivce, rohovce nebo třetím víčku neuvízla nějaká nečistota, nedošlo k poranění oka. Spojivku vypláchneme borovou vodou, ophtalem nebo ophtalmoseptonexem a v případě zarudlé spojivky nebo hnisavého výtoku aplikujeme 3x denně např. ophtalmoframykoin mast.
Výtoky z očí mohou doprovázet také nachlazení nebo postižení horních dýchacích cest , které se nejběžněji prezentuje jako výtok z nosu, kýchání, chrčení. Příčin je více, od prochlazení průvanem, přes podráždění prachem, amoniakem až po infekci (virovou - herpesviry, adenoviry; bakteriální - Pasteurella, Bordetella nebo plísňovou). Jestliže je zvířátko jinak v pořádku a výtok je čirý, stačí zvýšit přísun vitaminů (hlavně C), dodržovat hygienu a udržovat morče v teple a v klidu, a oddělit od ostatních. V případě, že se stav nelepší nebo je výtok hnisavý, je přítomno zrychlené dýchání, chroptění, apatie, nezájem o krmivo, je na místě návštěva veterinárního zařízení.
Naší pozornosti by neměly ujít ani uši . Vatičkou namočenou v oleji je zbavíme nečistot a prohlédneme. Nadměrné drbání, zarudnutí, větší množství mazu signalizuje zánět zevního zvukovodu. Je lepší ukázat zvířátko veterináři, který předepíše kapky do ouška. Zánět se může šířit hlouběji na střední a vnitřní ucho, potom pozorujeme stáčení hlavy, někdy společně s rychlým pohybem očního bulbu. Tento stav vyžaduje odborné ošetření, často ovšem i přes včasnou pomoc zůstává hlavička natočená do strany. Je to v případech, kdy došlo k postižení rovnovážného centra nebo mozečku.
Pravidelnou kontrolu potřebují i drápky , neboť jejich nadměrná délka způsobuje potíže při chůzi. Pokud se drápky neopotřebovávají přirozenou cestou, např. na hrubé podlaze, budou přerůstat. Aby se zabránilo deformacím a zánětům, musíme je zkrátit. U zvířátek se světlými drápky, víme přesně, kde můžeme střihnout. Nesmíme zasáhnout růžové lůžko, které je bohatě krveno a při zasažení výrazně krvácí. Jestliže se nám to stane, nemusíme propadat panice, že nám náš zvířecí kamarád vykrvácí. Na zastřižený drápek přiložíme na několik okamžiků gázu, kterou můžeme namočit do studené vody, dále lze využít krystalky hypermanganu, které krvácející cévu zataví, dále gelaspon, traumacel nebo použít kauter.
Všímáme si též okolí řitního otvoru. Olepená srst ukazuje na průjem nebo výtoky z pohlavních cest . Co se týká výtoků, je lepší poradit se se svým veterinářem.
Příčin průjmu je celá řada. Může se jednat o dietní chybu (mnoho zeleného krmení, více ovoce, mléko, aj), infekci (bakterie - klostrídie, salmonely; viry - koronaviry, rotaviry; parazity - kokcídie, giardie, kryptosporídie; tasemnice a oblé červy u doma chovaných morčat téměř nepřichází v úvahu). nebo i stav po léčbě antibiotiky. Drobní savci živící se rostlinnou potravou mají trávicí trakt uzpůsoben k efektivnímu využívání vlákniny především ve slepém střevě. Zde žije střevní mikroflóra, která vlákninu rozkládá a tvoří živiny a vitamin B,K. Antibiotika ovšem neničí jen bakterie způsobující nemoci, ale i tyto "hodné" mikroorganismy. Zvířátko má potom potíže s trávením, protože mikroflóra chybí. Navíc se množí klostrídie, bakterie produkující toxiny, jež se vstřebávají do krve za vzniku enterotoxémie (otravy krve). Objevuje se krvavý průjem, apatie a velmi rychle dochází k úhynu. Proto při léčbě antibiotiky nesmíme zapomenout na tzv. probiotika (př. Probican pasta, Lacidofil, Hylak forte, jogurt s živou kulturou atd.), která napomáhají doplnit chybějící "hodnou" střevní mikroflóru. U lehkého průjmu bez výrazných známek onemocnění, tj. zvíře přijímá potravu, pije, má zájem o okolí, je veselé, potom dodržujeme hygienu - měníme častěji podestýlku, zvířátko udržujeme v teple a suchu a k jídlu nabízíme seno a vodu, nebo vlažný heřmánkový, fenyklový čaj, plus probiotika. V případě, že průjem neustane do dvou dnů je nutné navštívit veterináře. Okamžitá návštěva je nezbytná, trpí-li zvíře nechutenstvím, apatií, má naježenou srst.
Jak již bylo zmíněno dříve, příčinou průjmu bývá i kokcidióza . Jedná se o onemocnění způsobené jednobuněčnými parazity, kteří se nachází ve výstelce střeva, zde se množí a následně uvolňují oocysty, které potom nalézáme při vyšetření trusu. Toto vyšetření provádí každý veterinární lékař nebo je možné bobečky zanést i do příslušných laboratoří (např. v Praze Labvet, v Plzni Vedilab, atd.). K vyšetření je vhodný čerstvý trus sesbíraný z několika (3 - 4) dní (protože cysty se nevylučují pravidelně) a uchovávaný v chladničce. Prevence kokcidiózy spočívá v dodržování hygieny, okyselování pitné vody (buď kuchyňským octem nebo již připravenými roztoky - Acidomid). Pro králíky se vyrábí také medikované krmné směsi s obsahem antikokcidik a probiotik. Preventivně v domácích chovech lze použít i přípravky proti kokcídiím (př. Baycox, Aldifal, Panacur, atd.), a to v období před očekávaným stresem (transport, březost, výstava, odstav, atd.).
Opakem průjmu je zácpa , která se objevuje u zvířat obézních, starších, málo pijících, dlouhosrstých - smotky chlupů mohou způsobit překážku ve střevě. Při zácpě se snažíme zajistit dostatek tekutin, můžeme se pokusit podat buď do krmiva nebo přímo do tlamy čajovou lžičku rostlinného oleje nebo Lactulózy. Nepomůže-li to, je lepší se na dalším postupu poradit s veterinářem.
V létě přibývají případy přehřátí . Příčinou je pobyt ve špatně větraném prostoru (př. zavřené auto zaparkované na slunci), nedostatek tekutin a samozřejmě vyšší teplota okolí. Postižená zvířata rychle a povrchně dýchají, mohou ležet na boku, zpočátku překrvené sliznice a ouška světlají, nastupuje šok a bez pomoci smrt. Přehřátého jedince je nezbytné přenést do stínu a nejprve končetimy a ouška namočit do chladné (ne studené - jinak kolaps) vody, dále obklopíme tělíčko chladivými a vlhkými obklady. Snažíme se do zvířátka dostat vlažné tekutiny (ne studené). Na povzbuzení oběhového systému lze podat trošku černé kávy. Následně převést zvířátko na veterinu, kde je možné aplikovat zavodňující a povzbuzující injekce.
Na závěr něco k návštěvě veterinárního zařízení . Morče je vhodné donést buď v přepravním boxu, košíku nebo krabici. V uzavřeném prostoru se cítí bezpečněji a stres je nižší. Před vstupem do ordinace je dobré si rozmyslet odpovědi na základní otázky:
Kdy se poprvé objevila změna v chování?
Kdy, kolik a co baští?
Jak vypadají výkaly?
Jak dlouho problém trvá?
Jak staré zvířátko je?
Žije samo nebo s dalšími? Je v domácnosti ještě nějaké jiné zvíře?
Jak vypadá péče o něho? Došlo ke změně stanoviště klece, stravy, přibyl nový jedinec?
U samiček - byla březí, kdy naposledy, jak březost probíhala?
Dostává nějaké léky? Jak dlouho a jaké?
Přesné a hlavně pravdivé informace mohou přispět k úspěšnému vyléčení. Veterinář je závislý na vašem pozorování, protože morče se chová v ordinaci jinak než doma. Zamlčení nebo dokonce uvedení nepravdivých údajů, tak nejvíce škodí vašemu kamarádovi. Jen vzájemná spolupráce chovatele a veterináře může vést k vytouženému úspěchu, protože každý chovatel, ale i veterinář má radost z uzdraveného zvířátka.
Před a pooperační péče
Každý majitel zvířátka se může dostat do situace, kdy jeho morče bude muset podstoupit chirurgický zákrok, ať již z preventivního nebo léčebného důvodu. Současná veterinární medicína nabízí mnoho bezpečných anestetik a také možnost volby různých operačních postupů, které morče, co nejméně zatíží. Kromě vlastního chirurgického zákroku, je podstatnou složkou úspěšného uzdravení pooperační péče, která se v mnohém liší od větších zvířat (psa a kočky).
Příprava na chirurgický zákrok
Co vše máme před vlastní operací provést by nám měl sdělit veterinář již při domlouvání termínu zákroku. Narozdíl od výše zmíněného psa a kočky, není potřeba a není ani žádoucí hladovka. Morče díky anatomickému uspořádání spojení jícnu a žaludku nemůže zvracet, nehrozí tedy stav, kdy po aplikaci anestetika (často bývá nástup účinku provázen právě zvracením) dojde k vdechnutí žaludečních šťáv spolu se zbytky potravy. To ovšem neznamená, že morčátku budeme nabízet krmení v normálním množství. V den zákroku postačí trochu sena nebo zeleného krmení či kousek mrkve nebo jablka, papriky apod. Nemá smysl vkládat krmivo morčeti do přepravního boxu, ve kterém bude na veterinu přineseno. Pro zvířátko je vlastní transport velký stres a krmení se stejně nedotkne. Několika hodinový půst mu neublíží. Co se týká tekutin, vodu neodebíráme, před zákrokem by mělo mít morče možnost kdykoliv se napít. Typu operace přizpůsobíme i podestýlku v přepravce. Při "broušení zoubků" můžeme podestlat zcela normálně, ale u operací spojených s "řezáním a šitím" (tj. kastrace, císařský řez, otevírání abscesů, odstraňování nádorů, apod.) je vhodné na dno boxu vložit natrhané papírové ubrousky, utěrky, buničitou vatu nebo hadříky. Dobře sají při případné sekreci rány a navíc zabráníme průniku částeček a nečistot z podestýlky do rány. Na operaci bychom se měli dostavit na dobu objednání, aby bylo morče, co nejméně stresované cestou a pobytem v přepravce.
Probouzení z anestezie Podle typu zákroku se volí délka a hloubka anestezie. Díky tomu můžeme dostat od veterináře morče již probuzené (lehčí zákroky) anebo ještě pod vlivem anestetik (kastrace, císařský řez, atd.). Při přebírání zvířátka nás veterinář informuje o průběhu operace a následné péči. Většina majitelů bývá zákrokem velmi rozrušena a nevnímá všechny informace od veterináře. Pro všechny případy je lepší, lékaře požádat, aby dávky léků, další kontrolu nebo následnou péči (co, kdy a jak máme udělat) napsal na kousek papíru. Spící morče mívá díky vlivu anestetik sníženou teplotu, může se třást, proto je nutné jej přikrýt nebo mít s sebou termopolštářky či láhev s teplou vodou. Ubytování Podestýlka v boxu by měla odpovídat typu zákroku, tzn. u zákroků s otevřenými nebo sešitými ranami je vhodné hobliny a piliny nahradit hadříky nebo papírovými ubrousky, utěrkami či buničitou vatou. Několik dní po zákroku by mělo být morče v boxu samo. Spolubydlící morčátka by mohla našeho pacienta zbytečně stresovat - odháněním od jídla a napáječky, nucením k pohybu, okusováním a olizováním rány, rozkousáním stehů (to může zvládnout i pacient sám) apod. Důležité je také teplo, klidné místo bez průvanu. Krmení Přítomnost potravy v trávícím traktu je jednou z nejdůležitějších podmínek pro uzdravení morčete. Narozdíl od psa a kočky, je velmi obtížné provádět infúzní terapii. Veškeré tekutiny a stravu musí morče přijmout tlamičkou anebo injekční aplikací pod kůži. Většina morčat první den po operaci moc krmení nedá, proto musíme zajistit umělé dokrmování. Jako "umělou stravu" používáme např. rozmixovanou zeleninu a ovoce, na kašičku rozmělněné granule pro morčata, dětskou přesnídávku apod. Ke směsi je nutné přidat probiotika (př. Hylak forte, Probican pasta, Lacidofil, atd.), vitamin C (až 50-100mg/kus), B-komplex na podporu chuti, glukopur. Dalšími vhodnými přípravky, které můžeme do směsi přimíchat jsou vitaminy, minerální látky a aminokyseliny (př. Aminosol, Kombisol, Pikovit, Calopet pasta, Duphalyte, atd.). Podávaná směs by měla být vlažná, dávka je odvislá od velikosti zvířete, doporučuje se krmit raději častěji (4-6xd) a po menším množství (2-5ml). Dodání energie je možné také injekční aplikací 5% glukózy v dávce 20ml/kus pod kůži, a sice rozděleně na dvě místa za lopatkou. Kontrola hojení rány Spousta majitelů operovaných morčátek má obavy manipulovat se zvířátkem. Není čeho se bát, naopak je vhodné ránu sledovat a při potížích tak včas zasáhnout. Morče zvedáme vždy opatrně a pomalu, veškerá ošetřování by měla být prováděna v co největším klidu. Možné problémy spojené s operací Chování morčete - na to, že něco není v pořádku nás může upozornit změna v chování. Je logické, že i normálně probíhající hojení, trochu chování mění (zvířátko se tolik nepohybuje, méně přijímá potravu, produkuje méně nebo žádné bobečky apod.). Alarmujícími příznaky je naprosté nechutenství, 2-3 dny bez bobečků, celková apatie a naježenost morčete, krvácení nebo jiný neustávající výtok z rány, atd. V těchto případech je VŽDY nutné kontaktovat veterináře. Vzhled rány (incize) - rána by měla být suchá, obě strany incize by měly k sobě naléhat. U abscesů a incizí, kde byl použit drén naopak očekáváme výtok (rána se čistí). Jak již bylo uvedeno výše, je vhodné ránu kontrolovat a sledovat její hojení. Jakoukoliv abnormalitu je doporučováno konzultovat s veterinářem. Kastrace Nejčastěji prováděnou operací preventivního charakteru je bezesporu kastrace. Přistupujeme k ní z různých důvodů - společný chov morčat opačného pohlaví, morčata bez dalšího chovatelského využití, konflikty ve skupině samic, které kastrát svou přítomností zmírní či zcela potlačí, zklidnění situace mezi dvěma samci a v neposlední řadě jsou to zdravotní problémy - poranění v oblasti šourku nebo přímo varlete, záněty nebo nádory varlat, nadvarlat; u samic se může jednat o ovariální cysty, záněty či nádory vaječníků a dělohy, poškození dělohy při březosti a porodech atd. Samečci Samičky
U převážné většiny anestezií zůstávají po dobu jejich působení otevřená víčka (morče nemrká). Rohovka se vysušuje a proto je nezbytné ji zvlhčovat umělými slzami (př. Lacrisyn atd.) nebo očními mastičkami (př. Ophtalmoseptonex, Solcoseryl, atd.), příp. postačí i Ophtal či borová voda.
Spící zvířátko by mělo být, co nejrychleji převezeno domů a ponecháno nejlépe v přepravce, na klidném a teplém místě s pravidelnou kontrolou dýchání a chování. Podle typu zvolené anestezie by se mělo morče probudit od několika minut do několika hodin. Poté, co je schopno se samo pohybovat, aniž by padalo, můžeme jej přemístit do jeho boxu.
Více anorexie .
Chování morčete může být změněno také díky bolesti. Veterinář potom může předepsat analgetika (př. Rimadyl, Movalis, Finadyne, Ketofen, atd.), která bolest sníží a morčátku uleví.
* morče si ránu líže
* morče si rozkousalo stehy
* vnitřní stehy jsou viditelné v ráně
* rána je rozevřená
* výtok zapáchá nebo je jím čistá krev
* pod sešitím se formuje měkká boulička (absces, hematom, serom)
Další postup jak ránu ošetřovat a jak se o morče starat nám sdělí veterinář.
Jestliže má chovatel samce i samice a rozhoduje se jaké pohlaví nechá zákrok podstoupit, měl by se jednoznačně rozhodnout pro samce, neboť operace je jednodušší a rekonvalescence kratší, kromě často se objevujících abscesů, bez výraznějších komplikací.
U kastrací samečků je nutná celková anestezie, protože i přes rychlý průběh a malé ranky, je zákrok velmi bolestivý. Podstatou kastrace je odstranění obou varlat a nadvarlat. Zvláštností morčáků, ve srovnání třeba se psem, je otevřený tříselný kanál, tzn. že samec může s varletem pohybovat dle situace, v chladnu, ve stresových situacích či při cizí snaze s varletem manipulovat, jej ukryje v břišní dutině. Naopak při spatření "atraktivní" samičky jsou dobře viditelná. Právě tato možnost migrace varlete je další příčinou, proč je nutné použít celkovou anestezii. Při jakémkoliv i mírném bolestivém podnětu, samec varlata schová :). Po odstranění varlat se tříselný kanál uzavírá podle zvolené metody operace, buď vlastním tukovým polštářem, který se nachází v této oblasti anebo vnitřním vstřebatelným materiálem. Naopak řezy kůží šourku se ve většině případů nešijí nebo je možné jej k sobě přitáhnout jedním stehem. Takto otevřené ranky se mnohem lépe ošetřují a i případný sekret může snadněji odtékat. Právě kvůli otevřeným kastračním rankám by měla být podestýlka zaměněna za ubrousky, papírové utěrky či hadříky. Rekonvalescence bývá rychlá, většinou ji neprovází ani bolestivost. Sameček se chová normálním způsobem, může se zpočátku méně pohybovat, méně přijímat potravu a první den po zákroku nemusí produkovat moc bobečků. Speciální péči nepotřebuje, doporučuje se ho ovšem každý den kontrolovat. Kastrační ranky by měly být suché, mohou být mírně nateklé, po stisknutí by se neměla objevit žlutá pastózní hmota - hnis. Právě abscesy jsou jednou z nejčastějších komplikací hojení. Je nezbytné snažit se vytlačit co největší množství hnisu, vzniklou dutinku potom vypláchnout dezinfekcí (př. Betadine), můžeme použít i heřmánek. Na závěr se do rány vsype antibiotický zásyp (Framykoin, Aureozásyp, aj.).
"Samčí" chování může přetrvávat po zákroku různě dlouhou dobu, od několika týdnů po měsíce. Existují i kastrovaní samečci, kteří se dvoří samičkám do konce života. Je to dáno hladinou samčího hormonu testosteronu, jeho hladina sice po odstranění varlat klesá, ale určité množství jsou schopné vytvořit i nadledvinky. U některých samečků potom i takovéto minimální množství postačí k prohánění samic. I přes brumlání a jakoby naskakování nemůže dojít k oplození samičky, protože zdroj (zárodečný epitel varlat) a zásobárna (nadvarle) spermií chybí.
Kastrace u samic je prováděna vždy v celkové anestezii. Podle rozsahu odstranění tkáně hovoříme o ovariektomii (pouze vaječníky) a ovariohysterektomii (vaječníky i děloha). Zákrok je prováděn přes střední linii bříška.
První ošetřování po operaci je popsáno výše . Kontrola rány je samozřejmostí. Incize by měla být suchá, jednotlivé strany by měly k sobě přiléhat, neměl by být přítomen žádný výtok. V případě, že se nám rána zdá v pořádku, není třeba ji nějak ošetřovat. U mírně znečištěných, oteklých ran je možné omytí heřmánkem nebo dezinfekcí. V ostatních případech je lepší poradit se s veterinářem. Velkým problémem morčecích břišních operací je ochrana rány v období rekonvalescence. Jazyk a zuby dokáží během pár minut vytáhnout jak vnější, tak i vnitřní šití. Proto je lepší navléknout na morče trubicovitý obvaz (pruban) s uvázáním okolo krku. Je pravdou, že pruban na morčátkách vydrží krátkou dobu a musí se často znovuoblékat. Šikovní chovatelé mohou vytvořit na své morčátko "šatičky". Do obdélníkovitého kousku látky vystřínou čtyři otvory pro končetiny a na koncích látky našijí mašličku nebo suchý zip k uvázání na zádech. Dalším řešením je nasazení límce, ale díky silnému krku a válcovitému tělu si jej morče snadno sundá. Důležité je také podestlání, které by mělo být opět ve formě papírových utěrek, ubrousků a hadříků. U nekomplikovaného průběhu trvá rekonvalescence 7 - 10 dní, končí poté co jsou vyjmuty vnější nevstřebatelné stehy.