*** Léky a léčiva ***
Antibiotika | Antiparazitika | Analgetika | Antimykotika | Ostatní |
Formy aplikace léků
Lokální podávání léků
NOS: Při zaklonění hlavy aplikujeme lék do nozder ve formě kapek.
UCHO: Do vnějšího zvukovodu aplikujeme léky ve formě kapek nebo emulzí po předchozím pečlivém mechanickém odstranění nečistot.
OKO: Do spojivkového vaku jsou léky aplikovány ve formě očních kapek a mastí. Víčka je třeba držet pevně rozevřená a kapky aplikovat rychle. Masti se vpraví stálým tlakem na tubu, aplikační kónus je opatrně vsunut mezi víčka. Tuba směřuje šikmo k oku - její podélná osa svírá s povrchem oka velmi malý úhel (téměř vodorovný průběh).
KŮŽE: Na povrch kůže jsou používány léky ve formě šampónů, emulzí, mastí, kapek, zásypů. Nanášení provádíme podle instrukcí veterinárního lékaře nebo dle příbalového letáku.
Celkové podávání léků
TABLETY, INSTANTNÍ LÉKOVÉ FORMY: Podávání tablet u morčat je obtížné. Existují speciální tabletové aplikátory, které se zasunou co nejhlouběji do tlamičky a stiskem se uvolňuje tableta, která je následně polknuta. Protože se domnívám, že aplikátory téměř nikdo doma nemá, uvádím další možnosti aplikací. Nejrozšířenějším způsobem je rozdrcení tablety s následným rozpuštěním ve vodě a podáním injekční stříkačkou. Stříkačku jemně vsuneme do pootevřené dutiny ústní v oblasti koutku a tekutinu aplikujeme v opakovaných dávkách menšího objemu. Celkový objem jedné dávky závisí na spolupráci s morčátkem, lepší je množství okolo 2 - 5 ml a častěji. Při tomto způsobu podávání bereme v potaz, že morče má objem žaludku jen okolo 25 ml. Mnoho chovatelů tabletu drtí a přidává do krmiva a do napájecí vody. I to je možnost, ale má mnoho nevýhod. Nevíme přesně, kolik léku morčátko přijalo, jestliže nebaští a nepije, žádný lék nedostane. Takto připravený lék časem ztrácí účinnost, proto se musí kontrolovat příjem a častěji obměňovat krmivo nebo voda. Při tomto způsobu hrozí, že se morčátko předávkuje nebo naopak vznikají rezistence po příjmu malé dávky.
INJEKČNÍ APLIKACE: podkožní injekce: je aplikována většinou v oblasti za lopatkou do kožní řasy. Místo vpichu je lepší dezinfikovat.
nitrosvalová injekce: se provádí vesměs do zadní stehenní nebo hýžďové svaloviny. Tento způsob aplikace bývá bolestivější, proto je nutné morče dobře držet.
Z dalších možností injekčního podání, je to aplikace nitrožilní, intraoseální, intraperitoneální (do břišní dutiny).
Dávkování léků
Překonají-li bakterie kožní nebo slizniční bariéru a proniknou-li do tělních tkání, vznikne bakteriální infekce. Často se organismu podaří odstranit bakterie reakcí imunitního systému, aniž se projeví známky onemocnění. Rozmnožují-li se bakterie rychleji než je mohou likvidovat obranné síly organismu nastává infekční onemocnění s projevy zánětu, např. hnisání rány nebo infekce močových cest. Pro terapii se hodí látky, které poškozují bakterie, a tím brání jejich rozmnožování, avšak neovlivňují buňky tělu vlastní.
Výběr antibiotik, způsob aplikace a délku podávání by měl vždy určit veterinární lékař, neboť nesprávné používání antibiotik může morče i usmrtit.
Antibiotika u morčat nelikvidují pouze "špatné bakterie", ale stejným způsobem ničí i bakterie, které morčátko potřebuje k trávení. V takovémto případě se může pomnožit Clostridium difficile s následným vznikem enterotoxémie.
Z tohoto důvodu se doporučuje současně s antibiotiky podávat probiotika (Probican pasta, Hylak forte, Lacidofil, bílý nízkotučný jogurt s ŽIVOU kulturou, aj.) U některých morčat se mohou objevit i jiné vedlejší účinky jako je nechutenství, apatie, kožní vyrážky a samozřejmě průjem. Při výskytu těchto problémů je vhodné ihned kontaktovat veterináře a přestat antibiotika podávat.
Antibiotika nevhodná pro morčata
Amoxycilin, Ampicilin, Bacitracin, Cephalosporiny - Cephalexin, Cefadroxil, Cephazolin, Chlortetracyklin, Clindamycin, Dihydrostreptomycin, Streptomycin, Erytromycin, Linkomycin, Oxytetracyklin, Penicilin.Antibiotika používaná u morčat
Trimetoprim se sulfaclozinem (Borgal)
Jediné antibiotikum, které je registrované i pro morčata.
indikace: bakteriální infekční onemocnění dýchacího, zažívacího a močopohlavního systému, infekce kůže, sekundární infekce v průběhu virových onemocnění.
Dávka: * perorálně: hmotnost x počet zvířat x 0,3= denní dávka (v ml) do pitné vody, a sice 1/2 množství tohoto roztoku ráno a druhá večer, podává se preventivně 4 dny nebo léčebně po dobu trvání problémů.
* injekčně: 0,25 - 0,5 ml s.c., i.m. opakovat po 24 - 48 hodinách
Tetracykliny
Nepodávat březím samicím, při kojení a mláďatům do ukončení růstu.
indikace: bakteriální infekční onemocnění dýchacího, zažívacího a močopohlavního systému.
Dávka: * perorálně: 10 - 20mg/kg po 8 hodinách
Tetraseptin mite: 0,1 - 0,2ml/kg (tj. 4 - 8 kapek) 3xd do krmení nebo vody, doba podávání podle průběhu onemocnění 3 -10 dní.
Doxycyklin
Nepodávat březím samicím, při kojení a mláďatům první měsíc života. Patří mezi novější tetracyklinová antibiotika.
indikace: bakteriální infekční onemocnění dýchacího, močopohlavního systému, kůže a abscesů.
Dávka: * perorálně: 2,5mg/kg po 12 hodinách
př. Ronaxan20: rozpustit 1/4 tablety v 1 ml vody, cukerného roztoku, sirupu; a z toho množství morčeti o váze 1kg podat 0,5ml. Každý den je nutné udělat nový roztok.
př. Deoxymykoin: rozpustit opět 1/4 tablety v 1 ml, a z toho je na 1kg morčete 0,1ml
Enrofloxacin
Nepoužívat při růstu chrupavek, tzn. u mláďat v růstu, březím a kojícím samicím. Jedná se o "silné" antibiotikum, jehož podávání by měl VŽDY určit veterinář.
indikace: bakteriální infekční onemocnění.
Dávka: * 2,5 - 10mg/kg po 12 hodinách p.o., i.m., s.c. - opakované podkožní aplikace mohou vést k zánětům kůže.
př. Baytril o síle 15mg (1/4 - 1/2 tablety/kg), 50mg (1/4 tbl/kg), 250mg (1/4 tbl rozpustit v 1 ml tekutiny a z tohoto roztoku je 0,1 - 0,2 ml/kg morčete
př. Enroxil 15, 50, 250mg stejné jako výše.
Ciprofloxacin
Nepoužívat při růstu chrupavek, tzn. u mláďat v růstu,březím a kojícím samicím. Jedná se o "silné" antibiotikum, jehož podávání by měl VŽDY určit veterinář. Patří do stejné skupiny jako enrofloxacin.
indikace: bakteriální infekční onemocnění.
Dávka: * 5 - 15mg/kg po 12 hodinách p.o.
př. Ciprinol 250mg: 1/4 tbl rozpustit v 1 ml tekutiny a z tohoto roztoku je 0,1 - 0,2 ml/kg morčete.
Orbifloxacin
Nepoužívat při růstu chrupavek, tzn. u mláďat v růstu,březím a kojícím samicím. Jedná se o "silné" antibiotikum, jehož podávání by měl VŽDY určit veterinář. Patří do stejné skupiny jako enrofloxacin.
indikace: bakteriální infekční onemocnění.
Dávka: * 2,5mg/kg/den p.o. po 10 dní
př. Orbax tablety 6,25mg, 25mg, 75mg
Marbofloxacin
Nepoužívat při růstu chrupavek, tzn. u mláďat v růstu,březím a kojícím samicím. Jedná se o "silné" antibiotikum, jehož podávání by měl VŽDY určit veterinář. Patří do stejné skupiny jako enrofloxacin.
indikace: bakteriální infekční onemocnění.
Dávka: * 2mg/kg/den p.o. minimálně 5 dní
př. Marbocyl tablety 20mg
Chloramfenikol
indikace: bakteriální infekční onemocnění dýchacího systému, dělohy, sepse, léčba ran, píštělí a abscesů, záněty uší
Dávka: * 50mg/kg po 12 hodinách s.c, i.m.
př. Chronicin: lze používat na povrch těla, při onemocnění kůže
Neomycin
indikace: bakteriální infekční onemocnění zažívacího traktu, lokální ošetření ran, záněty kloubů, uší.
Dávka: * 30mg/kg po 24 hodinách p.o.
př. Tenazym: pasta, která obsahuje též tetracyklin. Podává se podle potřeby 3 - 5 dní
př. Pimafucort: mast, krém nebo jiná forma léku, která mimo neomycinu obsahuje i antimykotika a používá se při kožních potížích s podezřením na plísně.
Fenbendazol
indikace: giardie, helmintózy, kokcídie
Dávka: * 20 - 50mg/kg 5 dní p.o.
př. Panacur: tablety 250mg - 1/4 tablety rozpustit v 1ml tekutiny a z toho morčeti podat 0,3 - 0,8ml/kg, 2,5%suspenze - 25mg/1ml
př. Fenbion, Caniquantel
Albendazol
indikace: giardie, helmintózy, kokcídie
př. Aldifal: 2,5%suspenze - 0,2 - 0,4 ml/kg p.o. po 3 - 5 dní, v případě giardiózy až 1 ml/kg po 10 dní
nepodávat v první polovině březosti.
Toltrazuril
Tento přípravek je registrován jen pro hospodářská zvířata, využívá se ale i u morčat.
indikace: kokcídie
př. Baycox: 2,5% - podává se v pitné vodě buď 1 ml/1l po 2 dny nebo 3 ml/l vody po dobu 8 hodin. 5% - aplikuje se jednorázově v dávce 0,4 ml/kg. Tato 5% suspenze se může podávat společně s antibiotiky (chloramfenikol, neomycin, tetracyklin, aj.).
Nepodávat v první polovině březosti.
Metronidazol
indikace: giardie
Dávka: * 20 - 40mg/kg po 12 hodinách p.o.
př. Entizol: 1/4 tablety rozpustit v 1ml tekutiny a z toho morčeti podat 0,3 - 0,6ml/kg
Ivermectin
indikace: svrab, všenky, blechy, klíšťata, vnitřní parazité
Neaplikovat posledních 21 dní březosti a při kojení mláďat.
Dávka: * 0,3 - 0,4mg/kg s.c. opakovat po 8 - 10 dnech
př. Ivomec 1%: vhodná je aplikace injekční pod kůži v dávce 0,05 - 0,1 ml/kg. Nevýhodou může být reakce(svědivost, otok) v místě vpichu. Další formou podání Ivomecu je potření vnější strany ušního boltce 0,1ml roztoku, se stejnou periodou opakování.
Doramectin
indikace: svrab, všenky, blechy, klíšťata, vnitřní parazité
Neaplikovat posledních 21 dní březosti a při kojení mláďat.
Dávka: * 0,3 - 0,4mg/kg s.c.
př. Dectomax: vhodná je aplikace injekční pod kůži v dávce 0,05 - 0,1 ml/kg.
Selamectin
indikace: sarkoptový svrab, klíšťata, všenky, blechy
Nepoužívat u mláďat během 1. měsíce života.
př. Stronghold 6% pro štěňata a koťata v dávce 0,1 ml/kg aplikovat na kůži za krk
Amitraz
indikace: sarkoptový svrab, klíšťata, všenky
př. Ectodex: 2ml přípravku naředit 1 l vody, morčátko vykoupat a neoplachovat, po 14 dnech zopakovat, a to 3 - 6x
Imidacloprid
indikace: všenky
př. Advantage 40mg v dávce 0,1ml/ pro toto na kůži za krk.
Fipronil
indikace: klíšťata, všenky, blechy
př. Frontline spray: postříkat ve směru růstu srsti za současného rozčesávání (veškerá srst by měla být zvlhčená stejnoměrně a přípravek by měl prostoupit na kůži.). Výhodou je bezpečnost přípravku.
Permethrin
indikace: klíšťata, všenky, blechy, roztoči
př. Biokill spray: postříkat ve směru růstu srsti za současného rozčesávání (veškerá srst by měla být zvlhčená stejnoměrně a přípravek by měl prostoupit na kůži.). Tento spray je registrován i pro morčata. Roztokem Biokilu můžeme sanovat prostředí klece s následným opakováním za 1 - 2 týdny.
Arpalit: stejné jako u Biokillu
Carprofen (Rimadyl 20mg) : 1 mg/kg/den p.o. - na morče je potřeba 1/4 tablety rozpustit v 1ml tekutiny a použít 0,2ml/kg. Nedoporučuje se podávat mláďatům a březím samicím. Vhodné je podávat s krmivem, kvůli jeho působení na žaludeční sliznici.
Meloxicam - Movalis : 0,2mg/kg/den p.o.- rozpustíme 15mg tabletu v 1ml tekutiny a z tohoto podáme 0,05ml/kg.
Metacam - p.o. suspenze (1,5mg/ml) - dávka je 0,2mg/kg/den týden podávaná a poté snížená na 0,1mg/kg/d. 1 kapka přípravku je 0,05mg. Nepodávat březím, kojícím a mláďatům do 6 týdnů věku).
Z dalších látek je to kyselina acetylsalicylová (Aspirin) : 50 - 100mg po 4 hod. nebo ibuprofen (Ibalgin) : 10mg/kg po 4 hod. p.o. . Tyto přípravky, i když jsou výborně dostupné bych spíše nepoužívala, neboť mohou způsobovat ulcerace žaludku a nejsou přímo pro zvířata vyráběna.
Z injekčních látek lze u morčátek využít buprenorphine v dávce 0,05 - 0,1mg/kg s.c.
Enilkonazol
indikace: plísňová onemocnění kůže
př. Imaverol 2% roztok: naředíme 2 ml přípravku do 100 ml vlažné vody, koupel opakujeme minimálně 4x v intervalu 3 - 4 dní. Roztok nesmýváme, u dlouhosrstých morčat při větším postižení se doporučuje srst ostříhat.
Octopirox
indikace: plísňová onemocnění kůže
př. Biopirox spray: morče stříkáme proti směru růstu srsti do jejího navlhčení. Opakujeme ve 2 - 4 denních intervalech do vymizení příznaků.
Ketokonazol
indikace: plísňová onemocnění kůže
př. Nizoral tablety: dávka - 10 mg/kg tj. po rozpuštění 1/4 tablety v 1 ml tekutiny se morčátku podá 0,2ml/kg, min. 14 dní.
krém, šampon
Z dalších přípravků můžeme použít clotrimazol (Imazol, Canesten, Imacort) na potírání postiženého místa nebo natamycin (Pimafucort). V zahraničí se navíc používá griseofulvin v tabletách v dávce 25 mg/kg/den po 14 -28 dní.
Cimetidin * 5 - 10mg/kg 2x - 3xd p.o, s.c, i.m.
indikace: vředy jícnu, žaludku, dvanáctníku. Není vhodné dávat březím a kojícím samicím, mláďatům.
př. Primamet: 1/4 tablety rozpustit v 1 ml tekutiny a z tohoto morčeti dát 0,1 - 0,2ml/kg.
ProkinetikumMetoklopramid * 0,2 - 1 mg/kg 2 - 3xd
indikace: narušená motilita trávícího traktu
Přechází přes placentu a do mléka. Nesmí se dávat při perforacích, obstrukcích trávícího traktu aj.
př. Degan, Cerucal: tj. rozpustit 1/4 tablety v 1 ml tekutiny a z tohoto množství aplikovat morčeti 0,08 - 0,4 ml/kg, injekčně 0,04 - 0,2 ml/kg.
SpazmolytikumDrotaverin
indikace: spasmy hladkého svalstva v oblasti trávících, žlučových a močových cest
př. Nospa
Buscopolamin, Metamizol
indikace: spasmy hladkého svalstva v oblasti trávících, žlučových a močových cest
př. Buscopan: 0,2 - 0,4 ml/kg s.c.
DiuretikumFurosemid: 2 - 5 mg/kg 2xd p.o., s.c.
indikace: edémové stavy při srdeční nedostatečnosti, poškození jater, plicní otoky.
př. Furon, Furorese, Furosemid (40mg v tabletě)
GlukokortikoidyPrednison* 0,5 - 2 mg/kg p.o., s.c.
indikace: revmatické stavy, alergické reakce, dermatózy, některá onemocnění trávícího, dýchacího traktu, oční a nervové nemoci.
Dexamethazon* 0,1 - 0,6 mg/kg/den p.o., s.c.
indikace: revmatické stavy, alergické reakce, dermatózy, některá onemocnění trávícího, dýchacího traktu, oční a nervové nemoci.
Bronchodilatans (látky rozšiřující průdušky)Theophylin (Spophylin 100mg), Aminophylin(Syntophylin)* 10 - 20 mg/kg p.o.
indikace: rozšíření dýchacích cest
Vasodilatans, antihypertenzivumpř. Enalapril (Enap, Vasotop), benazepril (Fortekor)* 0,25 - 0,5 mg/kg/den p.o.
indikace: srdeční selhání, onemocnění ledvin, snížení krevního tlaku
Neaplikuje se u chovných, březích a kojících samic.
Oxytocin* 1 - 3 m.j. s.c, i.m.
indikace: protrahované porody, urychlení involuce dělohy po porodu nebo císařském řezu, podpůrně při zadržení lochií, vybavení zadrženého mléka po porodu.
Nesmí se používat při výskytu překážek v porodních cestách, u absolutně velkého plodu.
* vysvětlivky: p.o.- podat do tlamičky, s.c.- podkožní aplikace, i.m. -aplikace do svalu