Zbarvení dalmatin

Zbarvení dalmatin je velmi zajímavé, chovatelsky velmi náročné a vzácné. Podobné barvy můžeme vidět také u králíků, u kterých se tato kresba nazývá strakáč. Hodně velký rozdíl je však v chovu samotném, u králíků je možné 1zbarvení celkem snadněji udržet v dědičnosti, jde ji tedy šlechtit. U morčat je to s udržením kresby o moc těžší. Jinak řečeno v tom vždy hraje velkou úlohu náhoda, jak flekaté morčátko se narodí. My tomu tak můžeme pomoct víceméně jen pravděpodobností :). Proto se také mnoho chovatelů do dalmatinů nepouští, není divu. Ale o samotném chovu až za chvíli.

Základní otázka zní: Jak má takový standardní a výstavní dalmatin vypadat? Jde vlastně o barevné morče s geneticky daným vybělením. Do roku 2007 byly uznány barvy černá, čokoládová, červená, zlatá, oranžová, slate blue, barvy aguti i solid aguti a jejich vzájemné kombinace, tedy barevný dalmatin, od roku 2008 k nim přibyly ještě argente slate blue a solid argente slate blue. Na výstavách, když máme to štěstí, narazíme spíše jen na černé a čokoládové dalmatiny, vyjímečně dalmatina stříbrného aguti nebo barevného.

2Hlava: Hlava je celobarevná s bílou lysinkou uprostřed. Lysinka má být celistvá, nepřerušovaná a rovnoměrná. Měla by táhnout od nosu a pomalu se zužovat až mezi uši. Neměla by obsahovat jinak barevné chlupy a být ostře ohraničená. Kvalitní lysinka je vzácná. Uši jsou barevné.

Nohy: Nohy jsou celobarevné, působí dojmem ponožek. Nesmějí být šimlované, tzn. být v nich bílé chlupy. Akceptuje se pouze minimum.

Tělo: Po celém těle by měly být pravidelně rozložené středně velké puntíky. Nesmějí splývat, tvořit větší plotny, být šimlované. Často se objevují místa čistě šimlovaná nebo alespoň částečně, což se považuje za chybu.

Oči: ohnivé

Uši, chodidla, drápky: pigmentace se řídí danou barvou morčete 3

Za lehké vady, tedy vady, za které se na výstavách strhnou body dolů, se považuje (citováno ze standardu):
- více nebo méně skvrn, splývající skvrny
- trochu šimlování na hlavně nebo končetinách
- mírně kratší nebo šikmá lysinka
- malé přerušení lysinky
- mírně odlišná barva očí, uší, chodidel či drápků

Za hrubé vady, tedy vady vedoucí až k samotné diskvalifikaci z výstav:
- výrazně mnoho nebo málo skvrn, nebo barevné skvrny příliš splývají
- výrazné šimlování na hlavě nebo končetinách
- výrazně kratší nebo šikmá lysinka
- hrubě přerušená nebo chybějící lysinka
- příměs jinak barevných chlupů
- výrazně odlišná barva očí, uší, chodidel a drápků
- více jak jedna nožka bez kresby
- jednobarevné plochy po těle

4Chov

Asi je už jasné, že nároky na tuto kresbu jsou více než vysoké. Ale teď k chovu samotnému."Tečkování" je způsobeno genem Rn (stejně jako u šimlování). Zdvojení tohoto genu může být fatální (až smrtelné), z čehož vyplývá, že nikdy nesmíme křižit dvě Rnrn morčata spolu (šiml x šiml, dalmatin x dalmatin, šiml x dalmatin). rnrn se označuje morče bez šimlování, nebo bez dalmatin kresby. Dále kresbu šimlování vypustím, i když genetika je stejná. Jediné možné křížení je tedy dalmatin (Rnrn) x barevné morče nedalmatin (rnrn). Názorně si celou věc ukážeme na tabulce:

  Rn rn
rn Rn rn rn rn
rn Rn rn rn rn

Jak je vidět, máme jen 50% šanci na narození dalmatinů.

Vloha jako taková se tedy nedědí. To znamená že např. černé morče po matce dalmatince nemá žádnou dalmatin vlohu. To všakneznamená, že by se do chovu dalmatinů nehodilo. Ba právě naopak. Je to vhodné pro udržení kvalitní kresby. Když se pak takové černé morčátko skříží s pěkným dalmatinem 5je větší šance pěkné kresby. Z německých chovatelských stanic mi bylo dokonce doporučeno křížit i příbuzná morčata, aby se kresba "nerozptylovala". Samozřejmě to nejde dělat neuváženě, a kdo by chtěl příbuzenskou plemenitbu zkusit, rozhodně by se měl vyhnout spojení sourozenců. I tak bych k tomu ale přistupovala jen v nejvyšší potřebě.

Tzv. skrytý dalmatin - Nikde o něm není moc slyšet, ale přeci existuje. Jde o morčátko celé barevné (např. černé), které je po jednom rodiči dalmatinovi a někde po těle může mít malou či větší bílou skvrnu. Nebo víc skvrn. Každopádně se může jednat o skrytého dalmatina (Rnrn), tudíž takové barevné morčátko nesmíme křížit s dalmatinem. Důkazem, že skrytý dalmatin opravdu existuje, je krytí Afinky s Badym, kdy dvě zdánlivě černá morčátka dali malé dalmatiny. Důvod jsme si už vysvětlili. Afinka má na bříšku malou bílou skvrnku, a tak je skrytou dalmatinkou (Rnrn). Bady je čistě černý (rnrn).

I přes svůj náročný chov jsou nádherní, a i kresbově "nepovedení" mají své osobní kouzlo :)

768