Skinny

Skinny morčátka se od těch našich chlupáčů značně liší. Celé tělo je holé až na čumáček a tlapky, kde je mírné osrstění s hrubými chloupky.

Asi nejednoho napadne, jak se vlastně chovatelům dokázalo takové morčátko vyšlechtit. Na tuto otázku 1Vám ale nikdo nedá jasnou odpověď, nýbrž trochu tajemstvím zahalenou - "to se tehdá podařilo nějakým laborantům v Americe". A opravdu, nic moc jiného zajímavého o tom nevíme. Jako jakási mutace se objevili v jejich chovu. Po nějaké době se rozhodli o to podělit. Chovatelé se této příležitosti ihned chytili. Dostala se jim tak do rukou první nahatá morčátka, která byla výlučně bílá červenooká. Neměla moc silnou imunitu, a tak je chovatelé začali křížit se silnějšími chlupatými jedinci. To pomohlo jak celkovému zdravotnímu stavu tak pestrobarevným varietám.

Do České Republiky se tato morčátka dostala přibližně kolem roku 2003. V té době jsme oslavovali příjezd prvního páru importovaného až z Ameriky. Pro Evropu byla tato morčátka velkou neznámou. Postupem času se ale chytali další a další 2zájemci, kteří se pro své nové chovance vydávali nemalou dálku. Díky tomu se dnes se skinníky setkáváme skoro na každém rohu :)
Od roku 2008 byli skinny morčata(i plemeno baldwin) oficiálně uznány českým standardem a zařazeni do standardu B - tzv. předběžný standard. Ten definuje jak má správný skinník vypadat. Srst na hlavě by se měla táhnout od očí přes až k bradě. Srst na nohách dozahuje až ke kolenním kloubům. Větší nebo menší osrstění se považuje za chybu. Stejně tak chybějící vousky nebo jizvy na těle. Kůže by měla být příjemná na dotek. Váha se toleruje v nižší hranici. Ve třídě mladých stačí 400g, ve třídě dospělých 700g.

Péče o skinníka

Péče se téměř neliší od péče o "normální" morčata. Ačkoliv jak bylo výše psáno, první skinny z roku 1980 byli dosti náchylní a nároční. Díky křížení s chlupáčema se tento fakt eliminoval natolik, že se již nemusíme tak bát.3

Hodně chovatelů zdůrazňuje, aby byli skinníci drženi v teplém prostředí bez průvanu. To se však týká i chlupatých morčátek :-) Průvan nesvědčí žádnému zvířeti. Spíš bych se zdržela u toho tepla. Určitě zapomeňte na možnost chovu skinníků venku nebo ve venkovním domečku. Jejich okolní teplota by se měla pohybovat kolem 20°C.

Na udržení své teploty mají vyšší výdaje než morčata se srstí. A vyšší výdaje vyžadují vyšší příjmy. A opravdu, naši bezsrstí kamarádi toho spořádají dvakrát tolik :-) Nevím, jestli to tak bylo jen u nás, ale setkala jsem se pouze se skinníky, kteří byli absolutně nevybíraví. Spapají vše, co jim člověk nabídne. Nad ničím neohrnovali nos.

4Nesmíme zapomínat na péči o kůži. Někteří skinníky kopou, já se mu raději vyhýbala. Občas je omyju vlhkou žíňkou a poté natřu mandlovým olejem. Olej je pro kůži důležitý. Bez něj se kůže vysušuje, šupinatí a loupe. Dříve jsem používala Johnson dětský olej, který kůži sice promastil, ale i tak se trochu loupala. Tak jsem vyzkoušela mandlový olej, který se mi osvědčil.

Jako nejvhodnější ubikaci chovatelé označují plastbox. Ten se mi též osvědčil, je dobrý z několika důvodů. Tím hlavním je žádný průvan a lepší udržení tepla. Dalším je žádný nepořádek kolem :-) My máme doma pro všechny morčátky dřevěné bedny s plexisklem, takže i naháči měli svou a myslím, že s tím vůbec žádný problém neměli.

Chov

Jedna názorná tabulka vydá za tisíc slov, takže pro přehlednost:

normální x skinny › genový skinny
normální x genový skinny › normální, malá pravděpodobnost genový skinny
genový skinny x genový skinny › 25% skinny, 50% genový skinny, 25% normální
genový skinny x skinny › 50% skinny, 50% genový skinny
skinny x skinny › skinny

Mnohem těžší je to s určováním barev. Na srsti je poznat barvu snadné, ale pouze podle pigmentu je to o mnoho složitější - pokud má morče dostatek srsti na nose, poznáme barvu podle ní. I tak je ale vhodné vzít k ruce i rodokmen a barvu určit i pomocí něj.

Čas od času se ve vrhu objeví tzv. drátěnka. To jest skinník s větším osrstěním, než je běžné. Hrubší srst 5se neobjevuje pouze na tváři a nožkách, ale táhne se přes záda a lopatky. Takové morčátko na výstavách neuspěje, ale do chovu může jít bez problémů. Jediné riziko je, že v nějakém pozdějším vrhu se taková drátěnka objeví znovu. Ale i tato morčátka mají své kouzlo :-)

Mohou skinníci bydlet s osrstěnými morčaty?

V sociálním chování se morčata nikterak neliší. Takže opět záleží na povaze jednotlivců. Některá morčata se snesou bez problémů a společnost ocení. Některá ji strpí a některá ji nesnesou. Každopádně pokud dáme malou skinničku s mladou osrstěnou samičkou, zpravidla nebývá problém. Více o tom článek: Soužití morčat. Pokud jsou mezi morčaty nějaké pře, je lepší morčata hned oddělit, nebo může naháč přijít k nepěkným škrábancům, jizvám a kousancům. Srst zachytí hodně útoků, takže v tomhle mají skinníci dost velkou nevýhodu.

Věk

Můj osobní postřeh je takový, že skinníci se dožívají zhruba věku kolem 3 let. Pravděpodobně celkově rychlejší metabolismus může za krátkověkost, možná hraje roli i to, že plemeno bylo "vyšlechtěno" v laboratořích, tedy z morčat, u kterých se na dlouhověkost nedbalo. Není to tak samozřejmě u všech a chovatelé skinníků i v této věci určitě zkvalitňují každou generaci když naháče kříží s chlupatými jedinci.