Krmení

Složení stravy je velmi důležité. Musí být pestrá a bohatá na živiny. Mezi základní krmivo 1patří seno (v sezóně čerstvá tráva), čerstvá zelenina a obiloviny. Nesmíme opominout ani vitaminy, z nichž jeden z nejdůležitějších je pro morčata vitamin C, jelikož si jej nedokáží samy vytvořit. Konečně poslední nepostradatelnou složkou je voda, která se podává v napáječkách.

2Seno: Nepostradatelnou složkou potravy je bezpochyby seno, keré obsahuje vysoké procento vlákniny. Je to alfa omega celého krmení, bez sena se zkrátka neobejdete. Mělo by být morčeti k dispozici neustále, nejlépe v jesličkách (vydrží čisté). Seno musí být čerstvé a hezky voňavé. Nesmí být zvlhlé, žluté, prašné nebo dokonce napadené nejakými houbami. Kvalitní seno je vzdušné, voňavé a má zeleno-žlutou barvu. Seno můžeme obohatit sušenými bylinkami, nebo kopřivami.

Čerstvá tráva: Čerstvá tráva tvoří spolu se senem hlavní složku potravy, a to hlavně na jaře a v létě. Pokud máme vlastní zahrádku není problém pěstovat a také sklízet perfektní trávu. Pokud však 3zahrádku nemáme, musíme trávu natrhat někde v okolí. Zásadně bychom se měli vyhnout okolí silnic, v prostorech, kde se často venčí psi, v okolí továren zamořených oblastí a taky loukám, kde se trávy ošetřují chemickým postřikem (pozor! to je pro morče životně nebezpečné!). Dále bychom morčatům neměli dávat druhy trav, které neznáme. Mezi základní jedlé patří: pampelišky, luční tráva, řebříček, jitrocel,… a také jetel, který ale podáváme v omezeném množství (silně nadýmá).

Krmné směsi, granule: Kvalitní krmnou směs můžeme zakoupit ve specializovaném obchodě, nebo přímo u výrobce. Určitě preferujeme kupovat směsi přímo určené pro morčata, jelikož obsahují např. zvýšené množství vitaminu C, než je tomu u směsí pro králíky (ale zásadní chybu neuděláte ani u těchto směsí). Směs 4musíme dávat v přiměřeném množství, cca dvě lžíce na den (záleží na druhu). Počkáme, až morče dávku sní a teprve potom ji dplníme. Pokud budeme dosypávat nebo vyhazovat nesnězenou směs, morče bude vybírat jen chutné kousky - bude mít jednostranou stravu, může rychle tloustnout, a to je špatně. Vyhnout se tomu můžeme, když koupíme granule, jako třeba nabízí firma Sehnoutek, nebo extrudované krmivo, jako je např. Cavia Complete.

Voda : Další neodmyslitelnou složkou stravy je voda. Ta je důležitá hned pro několik „operací“ v tělním organismu. Slouží jako stavební látka, důležitá součást trávení, krevního oběhu, i jako regulátor tělesné teploty (normální se pohybuje od 37,5 °C – 39 °C). Potřeba vody je u každého morčete jiná, někteří pijou hodně, někteří jen minimálně. Pokud podáváme dostatek zeleniny (která vodu obsahuje), nemusíme se obávat toho, že by morče pilo jen zřídka a tedy nedostatečně. Vodu můžeme obohatit různými vitaminy a minerály. Hlavně v době zátěže (březost, kojení, stáří, nemoc) používám Supervit S, a jako prevenci celkem často podávám Acidomid K. Při vyšší zátěži je vhodné přidat do vody (nebo na potravu) vitamin C.

Ovoce a zelenina – Ovoce a zelenina jsou důležitým zdrojem energie a vitaminů. Slouží zároveň jako pochoutka. Kupované ovoce a zeleninu omyjeme vodou kvůli chemickému ošetřování.

Vhodné druhy zeleniny a ovoce: jablka, banány, hrušky, jahody, grepy, melouny, kiwi, mandarinky, 6mirabelky, pomeranče, hroznové víno, meloun, citróny, listy květák, b rokolice, krmná řepa, kedlubny, paprika, rajčata, petržel (malé množství, nepodávat březím), červená řepa, salátové okurky, celer, špenát, rajčata, cukety, okurky, mrkev, čerstvý hrášek

Jen občas a trochu: hlávkový salát, ledový salát, syrové brambory bez slupky, všechny druhy zelí – silně nadýmají!, čínské a červené zelí a květák, vařené nudle ve vodě

JEDOVATÉ: bramborové klíčky, syrové fazole, jedovaté květiny a trávy, nať z rajčat, přemrzlá potrava

POZOR: Březím samicím by se neměla podávat červená řepa a petržel, může to vyvolat předčasný porod.

7Broušení zubů

Morčatům zadní stoličky i přední řezáky neustále dorůstají. Pokud si nemají o co zoubky brousit, hrozí jejich přerůstání a následná nemožnost přijímat potravu. Zadní stoličky si morčata brousí především při pojídání sena, přední pak pomocí tvrdé stravy, jako je např. tvrdé pečivo, především tvrdý chleba (možná jste se už setkali s názorem, že tvrdé pečivo je pro morčata zlo - nemělo by se podávat často, ale čas od času to vůbec nevadí, morčákům moc chutná a na broušení zoubků poslouží ideálně), větvičky ze stromů (z ovocných stromů nebo třeba břízy) nebo různé kousací tyčinky určené pro morčata.

Krmná dávka

Morčata jsou býložravci s poměrně dlouho trvajícím zažíváním. Potrava zůstává v trávicích orgánech od 2 až do 7 dnů.

Denní krmná dávka:

Zásady krmení:

9Důležité složky potravy

Vláknina – zaručuje dobré trávení, pokud je jí nedostatek, nemohou být některé látky dobře stráveny a tělo je nemůže využít. Zdroj: seno. 
Vitaminy – viz. Vitaminy.
Uhlohydráty – organické sloučeniny, skládající se z uhlíků, kyselin, kyselin a vodíků. Zdrojem je hlavně škrob, který je obsažen v různých obilninách (takže např. v krmných směsích).
Bílkoviny – částečně se mohou přeměnit na tuk, který je ale potřebný v době nedostatku. Jsou důležité pro tvorbu tkání a orgánů.
Aminokyseliny – z aminokyselin se tvoří bílkoviny. Aminokyselin známe kolem dvaceti, z toho nejdůležitější je arginin, lyzin leucin, methionin a valin.
Tuky– zdroj energie. Pokud jich dodáváme menší množství, má dobrý dopad na zdraví morčete. Výzkumy dokonce ukázaly, že morče má radši potravu, která obsahuje méně tuků. V tuku mohou být obsaženy vitaminy A, D, E a K.
Minerály – Organismus potřebuje minerály pro svou funkci. Jsou důležité hlavně pro stavbu kostry, v období růstu, březosti, kojení apod. Minerály nemusíme dodávat uměle, morče je získává přirozenou cestou z krmných směsí, rostlinné potravy, apod. Naopak někdy jejich nadbytek může působit problémy. Tak snad pro zajímavost uvádím činnosti jednotlivých makroprvků i mikroprvků.

Makroprvky – vápník, fosfor, sodík, draslík, hořčík, chlór, síra

Mikroprvky – železo, mangan, měď, kobalt, zinek, jód, fluór, selen, molybden